E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erléis-en erlösen (D)sauver, délivrer qn. (F)
Stammformen erléis-enerléis-terléis-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echerléis-en
duerléi-s
hien/si,hatt/eterléis-t
mirerléis-en
direrléis-t
sierléis-en
Passé composé
echhunnerléis-t
duhueserléis-t
hien/si,hatt/ethueterléis-t
mirhunnerléis-t
dirhutterléis-t
sihunnerléis-t
Plus-que-parfait
echhaterléis-t
duhaserléis-t
hien/si,hatt/ethaterléis-t
mirhatenerléis-t
dirhaterléis-t
sihatenerléis-t
Futur I
echwäert erléis-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erléis-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferléis-en
dugéifserléis-en
hien/si,hatt/etgéiferléis-en
mirgéifenerléis-en
dirgéifterléis-en
sigéifenerléis-en
Conditionnel Passé composé
echhätterléis-t
duhässerléis-t
hien/si,hatt/ethätterléis-t
mirhättenerléis-t
dirhätterléis-t
sihättenerléis-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererléis!
Plurielerléis-t!
erléis-t
erléis-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aléis-enausléis-enléis-enofléis-enopléis-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles