E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

léisen lösen (D)résoudre (F)
Stammformen léisenléistgeléist
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléisen
duléis
hien/si,hatt/etléist
mirléisen
dirléist
siléisen
Passé composé
echhugeléist
duhuesgeléist
hien/si,hatt/ethuetgeléist
mirhugeléist
dirhuttgeléist
sihugeléist
Plus-que-parfait
echhatgeléist
duhasgeléist
hien/si,hatt/ethatgeléist
mirhategeléist
dirhatgeléist
sihategeléist
Futur I
echwäert léisen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geléist hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifléisen
dugéifsléisen
hien/si,hatt/etgéifléisen
mirgéifeléisen
dirgéiftléisen
sigéifeléisen
Conditionnel Passé composé
echhättgeléist
duhässgeléist
hien/si,hatt/ethättgeléist
mirhättegeléist
dirhättgeléist
sihättegeléist
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléis!
Plurielléist!
geléist
léisen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aléisenausléisenerléisenofléisenopléisen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles