E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

léis-en lösen (D)résoudre (F)
Stammformen léis-enléis-tge-léis-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echléis-en
duléi-s
hien/si,hatt/etléis-t
mirléis-en
dirléis-t
siléis-en
Passé composé
echhuge-léis-t
duhuesge-léis-t
hien/si,hatt/ethuetge-léis-t
mirhuge-léis-t
dirhuttge-léis-t
sihuge-léis-t
Plus-que-parfait
echhatge-léis-t
duhasge-léis-t
hien/si,hatt/ethatge-léis-t
mirhatege-léis-t
dirhatge-léis-t
sihatege-léis-t
Futur I
echwäert léis-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-léis-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifléis-en
dugéifsléis-en
hien/si,hatt/etgéifléis-en
mirgéifeléis-en
dirgéiftléis-en
sigéifeléis-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-léis-t
duhässge-léis-t
hien/si,hatt/ethättge-léis-t
mirhättege-léis-t
dirhättge-léis-t
sihättege-léis-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierléis!
Plurielléis-t!
ge-léis-t
léis-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aléis-enausléis-enerléis-enofléis-enopléis-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles