E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech verléiw-en verlieben (D)tomber amoureux (F)
Stammformen sech verléiw-ensech verléif-tverléif-t sech
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Ennverhäerdung • Reflexiivt Verb • Präfigéiert Verb (ver-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverléiw-e mech
duverléif-s dech
hien/si,hatt/etverléif-t sech
mirverléiw-en eis
dirverléif-t iech
siverléiw-e sech
Passé composé
echhumechverléif-t
duhuesdechverléif-t
hien/si,hatt/ethuetsechverléif-t
mirhunneisverléif-t
dirhuttiechverléif-t
sihusechverléif-t
Plus-que-parfait
echhatmechverléif-t
duhasdechverléif-t
hien/si,hatt/ethatsechverléif-t
mirhateneisverléif-t
dirhatiechverléif-t
sihatesechverléif-t
Futur I
echwäert verléiw-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verléif-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverléiw-en
dugéifsverléiw-en
hien/si,hatt/etgéifverléiw-en
mirgéifeverléiw-en
dirgéiftverléiw-en
sigéifeverléiw-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechverléif-t
duhässdechverléif-t
hien/si,hatt/ethättsechverléif-t
mirhätteneisverléif-t
dirhättiechverléif-t
sihättesechverléif-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverléifdech!
Plurielverléif-tiech!
verléif-t
verléiw-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles