E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lėmmelen lümmeln (D)vautrer (F)
Stammformen lėmmelenlėmmeltgelėmmelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlėmmelen
dulėmmels
hien/si,hatt/etlėmmelt
mirlėmmelen
dirlėmmelt
silėmmelen
Passé composé
echhugelėmmelt
duhuesgelėmmelt
hien/si,hatt/ethuetgelėmmelt
mirhugelėmmelt
dirhuttgelėmmelt
sihugelėmmelt
Plus-que-parfait
echhatgelėmmelt
duhasgelėmmelt
hien/si,hatt/ethatgelėmmelt
mirhategelėmmelt
dirhatgelėmmelt
sihategelėmmelt
Futur I
echwäert lėmmelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelėmmelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflėmmelen
dugéifslėmmelen
hien/si,hatt/etgéiflėmmelen
mirgéifelėmmelen
dirgéiftlėmmelen
sigéifelėmmelen
Conditionnel Passé composé
echhättgelėmmelt
duhässgelėmmelt
hien/si,hatt/ethättgelėmmelt
mirhättegelėmmelt
dirhättgelėmmelt
sihättegelėmmelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlėmmel!
Pluriellėmmelt!
gelėmmelt
lėmmelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles