E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lėmmel-en lümmeln (D)vautrer (F)
Stammformen lėmmel-enlėmmel-tge-lėmmel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlėmmel-en
dulėmmel-s
hien/si,hatt/etlėmmel-t
mirlėmmel-en
dirlėmmel-t
silėmmel-en
Passé composé
echhuge-lėmmel-t
duhuesge-lėmmel-t
hien/si,hatt/ethuetge-lėmmel-t
mirhuge-lėmmel-t
dirhuttge-lėmmel-t
sihuge-lėmmel-t
Plus-que-parfait
echhatge-lėmmel-t
duhasge-lėmmel-t
hien/si,hatt/ethatge-lėmmel-t
mirhatege-lėmmel-t
dirhatge-lėmmel-t
sihatege-lėmmel-t
Futur I
echwäert lėmmel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-lėmmel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflėmmel-en
dugéifslėmmel-en
hien/si,hatt/etgéiflėmmel-en
mirgéifelėmmel-en
dirgéiftlėmmel-en
sigéifelėmmel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-lėmmel-t
duhässge-lėmmel-t
hien/si,hatt/ethättge-lėmmel-t
mirhättege-lėmmel-t
dirhättge-lėmmel-t
sihättege-lėmmel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlėmmel!
Pluriellėmmel-t!
ge-lėmmel-t
lėmmel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles