E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lepsen
Stammformen lepsenlepstgelepst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlepsen
duleps
hien/si,hatt/etlepst
mirlepsen
dirlepst
silepsen
Pass compos
echhugelepst
duhuesgelepst
hien/si,hatt/ethuetgelepst
mirhugelepst
dirhuttgelepst
sihugelepst
Plus-que-parfait
echhatgelepst
duhasgelepst
hien/si,hatt/ethatgelepst
mirhategelepst
dirhatgelepst
sihategelepst
Futur I
echwäert lepsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelepst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflepsen
dugéifslepsen
hien/si,hatt/etgéiflepsen
mirgéifelepsen
dirgéiftlepsen
sigéifelepsen
Conditionnel Pass compos
echhttgelepst
duhssgelepst
hien/si,hatt/ethttgelepst
mirhättegelepst
dirhttgelepst
sihättegelepst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierleps!
Pluriellepst!
gelepst
lepsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles