E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lėpsen küssen (D)biser (F)
Stammformen lėpsenlėpstgelėpst
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlėpsen
dulėps
hien/si,hatt/etlėpst
mirlėpsen
dirlėpst
silėpsen
Passé composé
echhugelėpst
duhuesgelėpst
hien/si,hatt/ethuetgelėpst
mirhugelėpst
dirhuttgelėpst
sihugelėpst
Plus-que-parfait
echhatgelėpst
duhasgelėpst
hien/si,hatt/ethatgelėpst
mirhategelėpst
dirhatgelėpst
sihategelėpst
Futur I
echwäert lėpsen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelėpst hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflėpsen
dugéifslėpsen
hien/si,hatt/etgéiflėpsen
mirgéifelėpsen
dirgéiftlėpsen
sigéifelėpsen
Conditionnel Passé composé
echhättgelėpst
duhässgelėpst
hien/si,hatt/ethättgelėpst
mirhättegelėpst
dirhättgelėpst
sihättegelėpst
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlėps!
Pluriellėpst!
gelėpst
lėpsen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles