E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

liberaliséieren liberalisieren (D)libéraliser (F)
Stammformen liberaliséierenliberaliséiertliberaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echliberaliséieren
duliberaliséiers
hien/si,hatt/etliberaliséiert
mirliberaliséieren
dirliberaliséiert
siliberaliséieren
Passé composé
echhuliberaliséiert
duhuesliberaliséiert
hien/si,hatt/ethuetliberaliséiert
mirhuliberaliséiert
dirhuttliberaliséiert
sihuliberaliséiert
Plus-que-parfait
echhatliberaliséiert
duhasliberaliséiert
hien/si,hatt/ethatliberaliséiert
mirhateliberaliséiert
dirhatliberaliséiert
sihateliberaliséiert
Futur I
echwäert liberaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert liberaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifliberaliséieren
dugéifsliberaliséieren
hien/si,hatt/etgéifliberaliséieren
mirgéifeliberaliséieren
dirgéiftliberaliséieren
sigéifeliberaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättliberaliséiert
duhässliberaliséiert
hien/si,hatt/ethättliberaliséiert
mirhätteliberaliséiert
dirhättliberaliséiert
sihätteliberaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliberaliséier!
Plurielliberaliséiert!
liberaliséiert
liberaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles