E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

liberalis-éier-en liberalisieren (D)libéraliser (F)
Stammformen liberalis-éier-enliberalis-éier-tliberalis-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echliberalis-éier-en
duliberalis-éier-s
hien/si,hatt/etliberalis-éier-t
mirliberalis-éier-en
dirliberalis-éier-t
siliberalis-éier-en
Passé composé
echhuliberalis-éier-t
duhuesliberalis-éier-t
hien/si,hatt/ethuetliberalis-éier-t
mirhuliberalis-éier-t
dirhuttliberalis-éier-t
sihuliberalis-éier-t
Plus-que-parfait
echhatliberalis-éier-t
duhasliberalis-éier-t
hien/si,hatt/ethatliberalis-éier-t
mirhateliberalis-éier-t
dirhatliberalis-éier-t
sihateliberalis-éier-t
Futur I
echwäert liberalis-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert liberalis-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifliberalis-éier-en
dugéifsliberalis-éier-en
hien/si,hatt/etgéifliberalis-éier-en
mirgéifeliberalis-éier-en
dirgéiftliberalis-éier-en
sigéifeliberalis-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättliberalis-éier-t
duhässliberalis-éier-t
hien/si,hatt/ethättliberalis-éier-t
mirhätteliberalis-éier-t
dirhättliberalis-éier-t
sihätteliberalis-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliberalis-éier!
Plurielliberalis-éier-t!
liberalis-éier-t
liberalis-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles