E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lichen
Stammformen lichenlichtgelicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlichen
dulichs
hien/si,hatt/etlicht
mirlichen
dirlicht
silichen
Pass compos
echhugelicht
duhuesgelicht
hien/si,hatt/ethuetgelicht
mirhugelicht
dirhuttgelicht
sihugelicht
Plus-que-parfait
echhatgelicht
duhasgelicht
hien/si,hatt/ethatgelicht
mirhategelicht
dirhatgelicht
sihategelicht
Futur I
echwäert lichen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gelicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflichen
dugéifslichen
hien/si,hatt/etgéiflichen
mirgéifelichen
dirgéiftlichen
sigéifelichen
Conditionnel Pass compos
echhttgelicht
duhssgelicht
hien/si,hatt/ethttgelicht
mirhättegelicht
dirhttgelicht
sihättegelicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlich!
Pluriellicht!
gelicht
lichen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles