E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech li-éier-en binden (D)lier (F)
Stammformen sech li-éier-enli-éier-t sech sech li-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echli-éier-e mech
duli-éier-s dech
hien/si,hatt/etli-éier-t sech
mirli-éier-en eis
dirli-éier-t iech
sili-éier-e sech
Passé composé
echhumechli-éier-t
duhuesdechli-éier-t
hien/si,hatt/ethuetsechli-éier-t
mirhunneisli-éier-t
dirhuttiechli-éier-t
sihusechli-éier-t
Plus-que-parfait
echhatmechli-éier-t
duhasdechli-éier-t
hien/si,hatt/ethatsechli-éier-t
mirhateneisli-éier-t
dirhatiechli-éier-t
sihatesechli-éier-t
Futur I
echwäert li-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert li-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifli-éier-en
dugéifsli-éier-en
hien/si,hatt/etgéifli-éier-en
mirgéifeli-éier-en
dirgéiftli-éier-en
sigéifeli-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättmechli-éier-t
duhässdechli-éier-t
hien/si,hatt/ethättsechli-éier-t
mirhätteneisli-éier-t
dirhättiechli-éier-t
sihättesechli-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierli-éierdech!
Plurielli-éier-tiech!
li-éier-t
li-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles