E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

blaméieren blamieren (D)ridiculiser (F)to embarrass so. (E)
Stammformen blaméierenblaméiertblaméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echblaméieren
dublaméiers
hien/si,hatt/etblaméiert
mirblaméieren
dirblaméiert
siblaméieren
Passé composé
echhublaméiert
duhuesblaméiert
hien/si,hatt/ethuetblaméiert
mirhublaméiert
dirhuttblaméiert
sihublaméiert
Plus-que-parfait
echhatblaméiert
duhasblaméiert
hien/si,hatt/ethatblaméiert
mirhateblaméiert
dirhatblaméiert
sihateblaméiert
Futur I
echwäert blaméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blaméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblaméieren
dugéifsblaméieren
hien/si,hatt/etgéifblaméieren
mirgéifeblaméieren
dirgéiftblaméieren
sigéifeblaméieren
Conditionnel Passé composé
echhättblaméiert
duhässblaméiert
hien/si,hatt/ethättblaméiert
mirhätteblaméiert
dirhättblaméiert
sihätteblaméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblaméier!
Plurielblaméiert!
blaméiert
blaméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles