E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerliesen berlesen (D)relire (F)
Stammformen iwwerlieseniwwerliestiwwerlies
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerliesen
duiwwerlies
hien/si,hatt/etiwwerliest
miriwwerliesen
diriwwerliest
siiwwerliesen
Pass compos
echhunniwwerlies
duhuesiwwerlies
hien/si,hatt/ethuetiwwerlies
mirhunniwwerlies
dirhuttiwwerlies
sihunniwwerlies
Plus-que-parfait
echhatiwwerlies
duhasiwwerlies
hien/si,hatt/ethatiwwerlies
mirhateniwwerlies
dirhatiwwerlies
sihateniwwerlies
Futur I
echwäert iwwerliesen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerlies hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerliesen
dugéifsiwwerliesen
hien/si,hatt/etgéifiwwerliesen
mirgéifeniwwerliesen
dirgéiftiwwerliesen
sigéifeniwwerliesen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerlies
duhssiwwerlies
hien/si,hatt/ethttiwwerlies
mirhtteniwwerlies
dirhttiwwerlies
sihtteniwwerlies
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerlies!
Plurieliwwerliest!
iwwerlies
iwwerliesen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchliesenerausliesenerofliesenliesennoliesenverliesenvirliesen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles