E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerlies-en berlesen (D)relire (F)
Stammformen iwwerlies-eniwwerlies-tiwwerlies
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerlies-en
duiwwerlie-s
hien/si,hatt/etiwwerlies-t
miriwwerlies-en
diriwwerlies-t
siiwwerlies-en
Pass compos
echhunniwwerlies
duhuesiwwerlies
hien/si,hatt/ethuetiwwerlies
mirhunniwwerlies
dirhuttiwwerlies
sihunniwwerlies
Plus-que-parfait
echhatiwwerlies
duhasiwwerlies
hien/si,hatt/ethatiwwerlies
mirhateniwwerlies
dirhatiwwerlies
sihateniwwerlies
Futur I
echwäert iwwerlies-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerlies hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerlies-en
dugéifsiwwerlies-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerlies-en
mirgéifeniwwerlies-en
dirgéiftiwwerlies-en
sigéifeniwwerlies-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerlies
duhssiwwerlies
hien/si,hatt/ethttiwwerlies
mirhtteniwwerlies
dirhttiwwerlies
sihtteniwwerlies
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerlie-s!
Plurieliwwerlies-t!
iwwerlies
iwwerlies-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchlies-enerauslies-eneroflies-enlies-ennolies-enverlies-envirlies-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles