E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

blanchéieren blanchieren, abbrühen (D)blanchir (F)to blanch sth. (E)
Stammformen blanchéierenblanchéiertblanchéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echblanchéieren
dublanchéiers
hien/si,hatt/etblanchéiert
mirblanchéieren
dirblanchéiert
siblanchéieren
Passé composé
echhublanchéiert
duhuesblanchéiert
hien/si,hatt/ethuetblanchéiert
mirhublanchéiert
dirhuttblanchéiert
sihublanchéiert
Plus-que-parfait
echhatblanchéiert
duhasblanchéiert
hien/si,hatt/ethatblanchéiert
mirhateblanchéiert
dirhatblanchéiert
sihateblanchéiert
Futur I
echwäert blanchéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blanchéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblanchéieren
dugéifsblanchéieren
hien/si,hatt/etgéifblanchéieren
mirgéifeblanchéieren
dirgéiftblanchéieren
sigéifeblanchéieren
Conditionnel Passé composé
echhättblanchéiert
duhässblanchéiert
hien/si,hatt/ethättblanchéiert
mirhätteblanchéiert
dirhättblanchéiert
sihätteblanchéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblanchéier!
Plurielblanchéiert!
blanchéiert
blanchéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles