E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

blanch-éier-en blanchieren, abbrühen (D)blanchir (F)to blanch sth. (E)
Stammformen blanch-éier-enblanch-éier-tblanch-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echblanch-éier-en
dublanch-éier-s
hien/si,hatt/etblanch-éier-t
mirblanch-éier-en
dirblanch-éier-t
siblanch-éier-en
Passé composé
echhublanch-éier-t
duhuesblanch-éier-t
hien/si,hatt/ethuetblanch-éier-t
mirhublanch-éier-t
dirhuttblanch-éier-t
sihublanch-éier-t
Plus-que-parfait
echhatblanch-éier-t
duhasblanch-éier-t
hien/si,hatt/ethatblanch-éier-t
mirhateblanch-éier-t
dirhatblanch-éier-t
sihateblanch-éier-t
Futur I
echwäert blanch-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert blanch-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblanch-éier-en
dugéifsblanch-éier-en
hien/si,hatt/etgéifblanch-éier-en
mirgéifeblanch-éier-en
dirgéiftblanch-éier-en
sigéifeblanch-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättblanch-éier-t
duhässblanch-éier-t
hien/si,hatt/ethättblanch-éier-t
mirhätteblanch-éier-t
dirhättblanch-éier-t
sihätteblanch-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblanch-éier!
Plurielblanch-éier-t!
blanch-éier-t
blanch-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles