E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aliicht-en einleuchten (D)paratre vident, paratre clair (F)
Stammformen aliicht-enliich-t anage-liich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echliicht-en an
duliicht-s an
hien/si,hatt/etliich-t an
mirliicht-en an
dirliich-t an
siliicht-en an
Pass compos
echhunnage-liich-t
duhuesage-liich-t
hien/si,hatt/ethuetage-liich-t
mirhunnage-liich-t
dirhuttage-liich-t
sihunnage-liich-t
Plus-que-parfait
echhatage-liich-t
duhasage-liich-t
hien/si,hatt/ethatage-liich-t
mirhatenage-liich-t
dirhatage-liich-t
sihatenage-liich-t
Futur I
echwäert aliicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-liich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaliicht-en
dugéifsaliicht-en
hien/si,hatt/etgéifaliicht-en
mirgéifenaliicht-en
dirgéiftaliicht-en
sigéifenaliicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-liich-t
duhssage-liich-t
hien/si,hatt/ethttage-liich-t
mirhttenage-liich-t
dirhttage-liich-t
sihttenage-liich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliicht an!
Plurielliich-t an!
age-liich-t
aliicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausliicht-enbeliicht-enduerchliicht-enerliicht-eniwwerliicht-enliicht-enopliicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles