E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ausliicht-en ausleuchten (D)clairer ( fond) (F)
Stammformen ausliicht-enliich-t ausausge-liich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echliicht-en aus
duliicht-s aus
hien/si,hatt/etliich-t aus
mirliicht-en aus
dirliich-t aus
siliicht-en aus
Pass compos
echhunnausge-liich-t
duhuesausge-liich-t
hien/si,hatt/ethuetausge-liich-t
mirhunnausge-liich-t
dirhuttausge-liich-t
sihunnausge-liich-t
Plus-que-parfait
echhatausge-liich-t
duhasausge-liich-t
hien/si,hatt/ethatausge-liich-t
mirhatenausge-liich-t
dirhatausge-liich-t
sihatenausge-liich-t
Futur I
echwäert ausliicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-liich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausliicht-en
dugéifsausliicht-en
hien/si,hatt/etgéifausliicht-en
mirgéifenausliicht-en
dirgéiftausliicht-en
sigéifenausliicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-liich-t
duhssausge-liich-t
hien/si,hatt/ethttausge-liich-t
mirhttenausge-liich-t
dirhttausge-liich-t
sihttenausge-liich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliicht aus!
Plurielliich-t aus!
ausge-liich-t
ausliicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliicht-enbeliicht-enduerchliicht-enerliicht-eniwwerliicht-enliicht-enopliicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles