E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

blären brüllen, heulen (D)crier, hurler, pleurer (F)shout, bawl (E)
Stammformen blärenbläertgebläert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echblären
dubläers
hien/si,hatt/etbläert
mirblären
dirbläert
siblären
Passé composé
echhugebläert
duhuesgebläert
hien/si,hatt/ethuetgebläert
mirhugebläert
dirhuttgebläert
sihugebläert
Plus-que-parfait
echhatgebläert
duhasgebläert
hien/si,hatt/ethatgebläert
mirhategebläert
dirhatgebläert
sihategebläert
Futur I
echwäert blären
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebläert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblären
dugéifsblären
hien/si,hatt/etgéifblären
mirgéifeblären
dirgéiftblären
sigéifeblären
Conditionnel Passé composé
echhättgebläert
duhässgebläert
hien/si,hatt/ethättgebläert
mirhättegebläert
dirhättgebläert
sihättegebläert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbläer!
Plurielbläert!
gebläert
blären
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles