E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

blär-en brüllen, heulen (D)crier, hurler, pleurer (F)shout, bawl (E)
Stammformen blär-enbläer-tge-bläer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echblär-en
dubläer-s
hien/si,hatt/etbläer-t
mirblär-en
dirbläer-t
siblär-en
Passé composé
echhuge-bläer-t
duhuesge-bläer-t
hien/si,hatt/ethuetge-bläer-t
mirhuge-bläer-t
dirhuttge-bläer-t
sihuge-bläer-t
Plus-que-parfait
echhatge-bläer-t
duhasge-bläer-t
hien/si,hatt/ethatge-bläer-t
mirhatege-bläer-t
dirhatge-bläer-t
sihatege-bläer-t
Futur I
echwäert blär-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-bläer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblär-en
dugéifsblär-en
hien/si,hatt/etgéifblär-en
mirgéifeblär-en
dirgéiftblär-en
sigéifeblär-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-bläer-t
duhässge-bläer-t
hien/si,hatt/ethättge-bläer-t
mirhättege-bläer-t
dirhättge-bläer-t
sihättege-bläer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbläer!
Plurielbläer-t!
ge-bläer-t
blär-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles