E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erliicht-en erleuchten (D)illuminer, clairer (F)
Stammformen erliicht-enerliich-terliich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerliicht-en
duerliicht-s
hien/si,hatt/eterliich-t
mirerliicht-en
direrliich-t
sierliicht-en
Pass compos
echhunnerliich-t
duhueserliich-t
hien/si,hatt/ethueterliich-t
mirhunnerliich-t
dirhutterliich-t
sihunnerliich-t
Plus-que-parfait
echhaterliich-t
duhaserliich-t
hien/si,hatt/ethaterliich-t
mirhatenerliich-t
dirhaterliich-t
sihatenerliich-t
Futur I
echwäert erliicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erliich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferliicht-en
dugéifserliicht-en
hien/si,hatt/etgéiferliicht-en
mirgéifenerliicht-en
dirgéifterliicht-en
sigéifenerliicht-en
Conditionnel Pass compos
echhtterliich-t
duhsserliich-t
hien/si,hatt/ethtterliich-t
mirhttenerliich-t
dirhtterliich-t
sihttenerliich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererliicht!
Plurielerliich-t!
erliich-t
erliicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliicht-enausliicht-enbeliicht-enduerchliicht-eniwwerliicht-enliicht-enopliicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles