E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerliichten berleuchten (D)
Stammformen iwwerliichteniwwerliichtiwwerliicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerliichten
duiwwerliichts
hien/si,hatt/etiwwerliicht
miriwwerliichten
diriwwerliicht
siiwwerliichten
Pass compos
echhunniwwerliicht
duhuesiwwerliicht
hien/si,hatt/ethuetiwwerliicht
mirhunniwwerliicht
dirhuttiwwerliicht
sihunniwwerliicht
Plus-que-parfait
echhatiwwerliicht
duhasiwwerliicht
hien/si,hatt/ethatiwwerliicht
mirhateniwwerliicht
dirhatiwwerliicht
sihateniwwerliicht
Futur I
echwäert iwwerliichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerliicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerliichten
dugéifsiwwerliichten
hien/si,hatt/etgéifiwwerliichten
mirgéifeniwwerliichten
dirgéiftiwwerliichten
sigéifeniwwerliichten
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerliicht
duhssiwwerliicht
hien/si,hatt/ethttiwwerliicht
mirhtteniwwerliicht
dirhttiwwerliicht
sihtteniwwerliicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerliicht!
Plurieliwwerliicht!
iwwerliicht
iwwerliichten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliichtenausliichtenbeliichtenduerchliichtenerliichtenliichtenopliichten
Remarquen (intern)
fr. bersetzung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles