E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

liichten leuchten (D)briller (F)
Stammformen liichtenliichtgeliicht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echliichten
duliichts
hien/si,hatt/etliicht
mirliichten
dirliicht
siliichten
Pass compos
echhugeliicht
duhuesgeliicht
hien/si,hatt/ethuetgeliicht
mirhugeliicht
dirhuttgeliicht
sihugeliicht
Plus-que-parfait
echhatgeliicht
duhasgeliicht
hien/si,hatt/ethatgeliicht
mirhategeliicht
dirhatgeliicht
sihategeliicht
Futur I
echwäert liichten
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geliicht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifliichten
dugéifsliichten
hien/si,hatt/etgéifliichten
mirgéifeliichten
dirgéiftliichten
sigéifeliichten
Conditionnel Pass compos
echhttgeliicht
duhssgeliicht
hien/si,hatt/ethttgeliicht
mirhättegeliicht
dirhttgeliicht
sihättegeliicht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliicht!
Plurielliicht!
geliicht
liichten
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliichtenausliichtenbeliichtenduerchliichtenerliichteniwwerliichtenopliichten
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles