E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

liicht-en leuchten (D)briller (F)
Stammformen liicht-enliich-tge-liich-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echliicht-en
duliicht-s
hien/si,hatt/etliich-t
mirliicht-en
dirliich-t
siliicht-en
Pass compos
echhuge-liich-t
duhuesge-liich-t
hien/si,hatt/ethuetge-liich-t
mirhuge-liich-t
dirhuttge-liich-t
sihuge-liich-t
Plus-que-parfait
echhatge-liich-t
duhasge-liich-t
hien/si,hatt/ethatge-liich-t
mirhatege-liich-t
dirhatge-liich-t
sihatege-liich-t
Futur I
echwäert liicht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-liich-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifliicht-en
dugéifsliicht-en
hien/si,hatt/etgéifliicht-en
mirgéifeliicht-en
dirgéiftliicht-en
sigéifeliicht-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-liich-t
duhssge-liich-t
hien/si,hatt/ethttge-liich-t
mirhättege-liich-t
dirhttge-liich-t
sihättege-liich-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliicht!
Plurielliich-t!
ge-liich-t
liicht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliicht-enausliicht-enbeliicht-enduerchliicht-enerliicht-eniwwerliicht-enopliicht-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles