E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erliichteren erleuchten (D)briller (F)
Stammformen erliichterenerliichterterliichtert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerliichteren
duerliichters
hien/si,hatt/eterliichtert
mirerliichteren
direrliichtert
sierliichteren
Pass compos
echhunnerliichtert
duhueserliichtert
hien/si,hatt/ethueterliichtert
mirhunnerliichtert
dirhutterliichtert
sihunnerliichtert
Plus-que-parfait
echhaterliichtert
duhaserliichtert
hien/si,hatt/ethaterliichtert
mirhatenerliichtert
dirhaterliichtert
sihatenerliichtert
Futur I
echwäert erliichteren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erliichtert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferliichteren
dugéifserliichteren
hien/si,hatt/etgéiferliichteren
mirgéifenerliichteren
dirgéifterliichteren
sigéifenerliichteren
Conditionnel Pass compos
echhtterliichtert
duhsserliichtert
hien/si,hatt/ethtterliichtert
mirhttenerliichtert
dirhtterliichtert
sihttenerliichtert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererliichter!
Plurielerliichtert!
erliichtert
erliichteren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles