E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erliichter-en erleuchten (D)briller (F)
Stammformen erliichter-enerliichter-terliichter-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerliichter-en
duerliichter-s
hien/si,hatt/eterliichter-t
mirerliichter-en
direrliichter-t
sierliichter-en
Pass compos
echhunnerliichter-t
duhueserliichter-t
hien/si,hatt/ethueterliichter-t
mirhunnerliichter-t
dirhutterliichter-t
sihunnerliichter-t
Plus-que-parfait
echhaterliichter-t
duhaserliichter-t
hien/si,hatt/ethaterliichter-t
mirhatenerliichter-t
dirhaterliichter-t
sihatenerliichter-t
Futur I
echwäert erliichter-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erliichter-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferliichter-en
dugéifserliichter-en
hien/si,hatt/etgéiferliichter-en
mirgéifenerliichter-en
dirgéifterliichter-en
sigéifenerliichter-en
Conditionnel Pass compos
echhtterliichter-t
duhsserliichter-t
hien/si,hatt/ethtterliichter-t
mirhttenerliichter-t
dirhtterliichter-t
sihttenerliichter-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererliichter!
Plurielerliichter-t!
erliichter-t
erliichter-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles