E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

limitéieren limitieren (D)limiter (F)
Stammformen limitéierenlimitéiertlimitéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlimitéieren
dulimitéiers
hien/si,hatt/etlimitéiert
mirlimitéieren
dirlimitéiert
silimitéieren
Passé composé
echhulimitéiert
duhueslimitéiert
hien/si,hatt/ethuetlimitéiert
mirhulimitéiert
dirhuttlimitéiert
sihulimitéiert
Plus-que-parfait
echhatlimitéiert
duhaslimitéiert
hien/si,hatt/ethatlimitéiert
mirhatelimitéiert
dirhatlimitéiert
sihatelimitéiert
Futur I
echwäert limitéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert limitéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflimitéieren
dugéifslimitéieren
hien/si,hatt/etgéiflimitéieren
mirgéifelimitéieren
dirgéiftlimitéieren
sigéifelimitéieren
Conditionnel Passé composé
echhättlimitéiert
duhässlimitéiert
hien/si,hatt/ethättlimitéiert
mirhättelimitéiert
dirhättlimitéiert
sihättelimitéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlimitéier!
Pluriellimitéiert!
limitéiert
limitéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles