E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

liquidéieren liquidieren (D)liquider (F)
Stammformen liquidéierenliquidéiertliquidéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echliquidéieren
duliquidéiers
hien/si,hatt/etliquidéiert
mirliquidéieren
dirliquidéiert
siliquidéieren
Passé composé
echhuliquidéiert
duhuesliquidéiert
hien/si,hatt/ethuetliquidéiert
mirhuliquidéiert
dirhuttliquidéiert
sihuliquidéiert
Plus-que-parfait
echhatliquidéiert
duhasliquidéiert
hien/si,hatt/ethatliquidéiert
mirhateliquidéiert
dirhatliquidéiert
sihateliquidéiert
Futur I
echwäert liquidéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert liquidéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifliquidéieren
dugéifsliquidéieren
hien/si,hatt/etgéifliquidéieren
mirgéifeliquidéieren
dirgéiftliquidéieren
sigéifeliquidéieren
Conditionnel Passé composé
echhättliquidéiert
duhässliquidéiert
hien/si,hatt/ethättliquidéiert
mirhätteliquidéiert
dirhättliquidéiert
sihätteliquidéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliquidéier!
Plurielliquidéiert!
liquidéiert
liquidéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles