E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aliwweren einliefern (D)hospitaliser (F)
Stammformen aliwwerenliwwert anageliwwert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echliwweren an
duliwwers an
hien/si,hatt/etliwwert an
mirliwweren an
dirliwwert an
siliwweren an
Pass compos
echhunnageliwwert
duhuesageliwwert
hien/si,hatt/ethuetageliwwert
mirhunnageliwwert
dirhuttageliwwert
sihunnageliwwert
Plus-que-parfait
echhatageliwwert
duhasageliwwert
hien/si,hatt/ethatageliwwert
mirhatenageliwwert
dirhatageliwwert
sihatenageliwwert
Futur I
echwäert aliwweren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageliwwert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaliwweren
dugéifsaliwweren
hien/si,hatt/etgéifaliwweren
mirgéifenaliwweren
dirgéiftaliwweren
sigéifenaliwweren
Conditionnel Pass compos
echhttageliwwert
duhssageliwwert
hien/si,hatt/ethttageliwwert
mirhttenageliwwert
dirhttageliwwert
sihttenageliwwert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliwwer an!
Plurielliwwert an!
ageliwwert
aliwweren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausliwwerenbeliwwerenliwwerenmatliwwerennoliwwerenofliwweren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles