E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matliwweren mitliefern (D)livrer avec (F)
Stammformen matliwwerenliwwert matmatgeliwwert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echliwwere mat
duliwwers mat
hien/si,hatt/etliwwert mat
mirliwwere mat
dirliwwert mat
siliwwere mat
Pass compos
echhumatgeliwwert
duhuesmatgeliwwert
hien/si,hatt/ethuetmatgeliwwert
mirhumatgeliwwert
dirhuttmatgeliwwert
sihumatgeliwwert
Plus-que-parfait
echhatmatgeliwwert
duhasmatgeliwwert
hien/si,hatt/ethatmatgeliwwert
mirhatematgeliwwert
dirhatmatgeliwwert
sihatematgeliwwert
Futur I
echwäert matliwweren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matgeliwwert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatliwweren
dugéifsmatliwweren
hien/si,hatt/etgéifmatliwweren
mirgéifematliwweren
dirgéiftmatliwweren
sigéifematliwweren
Conditionnel Pass compos
echhttmatgeliwwert
duhssmatgeliwwert
hien/si,hatt/ethttmatgeliwwert
mirhättematgeliwwert
dirhttmatgeliwwert
sihättematgeliwwert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliwwer mat!
Plurielliwwert mat!
matgeliwwert
matliwweren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliwwerenausliwwerenbeliwwerenliwwerennoliwwerenofliwweren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles