E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

matliwwer-en mitliefern (D)livrer avec (F)
Stammformen matliwwer-enliwwer-t matmatge-liwwer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echliwwer-e mat
duliwwer-s mat
hien/si,hatt/etliwwer-t mat
mirliwwer-e mat
dirliwwer-t mat
siliwwer-e mat
Pass compos
echhumatge-liwwer-t
duhuesmatge-liwwer-t
hien/si,hatt/ethuetmatge-liwwer-t
mirhumatge-liwwer-t
dirhuttmatge-liwwer-t
sihumatge-liwwer-t
Plus-que-parfait
echhatmatge-liwwer-t
duhasmatge-liwwer-t
hien/si,hatt/ethatmatge-liwwer-t
mirhatematge-liwwer-t
dirhatmatge-liwwer-t
sihatematge-liwwer-t
Futur I
echwäert matliwwer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-liwwer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatliwwer-en
dugéifsmatliwwer-en
hien/si,hatt/etgéifmatliwwer-en
mirgéifematliwwer-en
dirgéiftmatliwwer-en
sigéifematliwwer-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatge-liwwer-t
duhssmatge-liwwer-t
hien/si,hatt/ethttmatge-liwwer-t
mirhättematge-liwwer-t
dirhttmatge-liwwer-t
sihättematge-liwwer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliwwer mat!
Plurielliwwer-t mat!
matge-liwwer-t
matliwwer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliwwer-enausliwwer-enbeliwwer-enliwwer-ennoliwwer-enofliwwer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles