E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

liwweren liefern (D)livrer (F)
Stammformen liwwerenliwwertgeliwwert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echliwweren
duliwwers
hien/si,hatt/etliwwert
mirliwweren
dirliwwert
siliwweren
Pass compos
echhugeliwwert
duhuesgeliwwert
hien/si,hatt/ethuetgeliwwert
mirhugeliwwert
dirhuttgeliwwert
sihugeliwwert
Plus-que-parfait
echhatgeliwwert
duhasgeliwwert
hien/si,hatt/ethatgeliwwert
mirhategeliwwert
dirhatgeliwwert
sihategeliwwert
Futur I
echwäert liwweren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geliwwert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifliwweren
dugéifsliwweren
hien/si,hatt/etgéifliwweren
mirgéifeliwweren
dirgéiftliwweren
sigéifeliwweren
Conditionnel Pass compos
echhttgeliwwert
duhssgeliwwert
hien/si,hatt/ethttgeliwwert
mirhättegeliwwert
dirhttgeliwwert
sihättegeliwwert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliwwer!
Plurielliwwert!
geliwwert
liwweren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliwwerenausliwwerenbeliwwerenmatliwwerennoliwwerenofliwweren
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles