E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

liwwer-en liefern (D)livrer (F)
Stammformen liwwer-enliwwer-tge-liwwer-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echliwwer-en
duliwwer-s
hien/si,hatt/etliwwer-t
mirliwwer-en
dirliwwer-t
siliwwer-en
Pass compos
echhuge-liwwer-t
duhuesge-liwwer-t
hien/si,hatt/ethuetge-liwwer-t
mirhuge-liwwer-t
dirhuttge-liwwer-t
sihuge-liwwer-t
Plus-que-parfait
echhatge-liwwer-t
duhasge-liwwer-t
hien/si,hatt/ethatge-liwwer-t
mirhatege-liwwer-t
dirhatge-liwwer-t
sihatege-liwwer-t
Futur I
echwäert liwwer-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-liwwer-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifliwwer-en
dugéifsliwwer-en
hien/si,hatt/etgéifliwwer-en
mirgéifeliwwer-en
dirgéiftliwwer-en
sigéifeliwwer-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-liwwer-t
duhssge-liwwer-t
hien/si,hatt/ethttge-liwwer-t
mirhättege-liwwer-t
dirhttge-liwwer-t
sihättege-liwwer-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierliwwer!
Plurielliwwer-t!
ge-liwwer-t
liwwer-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aliwwer-enausliwwer-enbeliwwer-enmatliwwer-ennoliwwer-enofliwwer-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles