E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

lokaliséieren orten (D)localiser (F)
Stammformen lokaliséierenlokaliséiertlokaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echlokaliséieren
dulokaliséiers
hien/si,hatt/etlokaliséiert
mirlokaliséieren
dirlokaliséiert
silokaliséieren
Passé composé
echhulokaliséiert
duhueslokaliséiert
hien/si,hatt/ethuetlokaliséiert
mirhulokaliséiert
dirhuttlokaliséiert
sihulokaliséiert
Plus-que-parfait
echhatlokaliséiert
duhaslokaliséiert
hien/si,hatt/ethatlokaliséiert
mirhatelokaliséiert
dirhatlokaliséiert
sihatelokaliséiert
Futur I
echwäert lokaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert lokaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiflokaliséieren
dugéifslokaliséieren
hien/si,hatt/etgéiflokaliséieren
mirgéifelokaliséieren
dirgéiftlokaliséieren
sigéifelokaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättlokaliséiert
duhässlokaliséiert
hien/si,hatt/ethättlokaliséiert
mirhättelokaliséiert
dirhättlokaliséiert
sihättelokaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlokaliséier!
Pluriellokaliséiert!
lokaliséiert
lokaliséieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles