E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

doloossen dalassen (D)laiiser l, laisser sur place (F)
Stammformen doloossenlisst dodogelooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (do-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echloossen do
duliss do
hien/si,hatt/etlisst do
mirloossen do
dirloosst do
siloossen do
Prtrit
ech*louss do
du*louss do
hien/si,hatt/et*louss do
mir*loussen do
dir*lousst do
si*loussen do
Pass compos
echhunndogelooss
duhuesdogelooss
hien/si,hatt/ethuetdogelooss
mirhunndogelooss
dirhuttdogelooss
sihunndogelooss
Plus-que-parfait
echhatdogelooss
duhasdogelooss
hien/si,hatt/ethatdogelooss
mirhatendogelooss
dirhatdogelooss
sihatendogelooss
Futur I
echwäert doloossen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert dogelooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*liss do
du*liss do
hien/si,hatt/et*liss do
mir*lissen do
dir*lisst do
si*lissen do
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifdoloossen
dugéifsdoloossen
hien/si,hatt/etgéifdoloossen
mirgéifendoloossen
dirgéiftdoloossen
sigéifendoloossen
Conditionnel Pass compos
echhttdogelooss
duhssdogelooss
hien/si,hatt/ethttdogelooss
mirhttendogelooss
dirhttdogelooss
sihttendogelooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierlooss do!
Plurielloosst do!
dogelooss
doloossen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aloossenausloossendervuloossendoheemloossendraloossendruloossenduerchloossennnerloossenentloosseneraloossenerausloossenerloossenerofloosseneruloossenewechloossenhannerloosseniwwerloossenloossennoloossenofloossenoploossenuloossenverloossenvirloossenzerckloossenzouloossen
Remarquen (intern)
Prteritum gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles