E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

blech-en bezahlen, blechen (D)payer, cracher, casquer (payer) (F)to disburse, to pay (E)
Stammformen blech-enblech-tge-blech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echblech-en
dublech-s
hien/si,hatt/etblech-t
mirblech-en
dirblech-t
siblech-en
Pass compos
echhuge-blech-t
duhuesge-blech-t
hien/si,hatt/ethuetge-blech-t
mirhuge-blech-t
dirhuttge-blech-t
sihuge-blech-t
Plus-que-parfait
echhatge-blech-t
duhasge-blech-t
hien/si,hatt/ethatge-blech-t
mirhatege-blech-t
dirhatge-blech-t
sihatege-blech-t
Futur I
echwäert blech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-blech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifblech-en
dugéifsblech-en
hien/si,hatt/etgéifblech-en
mirgéifeblech-en
dirgéiftblech-en
sigéifeblech-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-blech-t
duhssge-blech-t
hien/si,hatt/ethttge-blech-t
mirhättege-blech-t
dirhttge-blech-t
sihättege-blech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierblech!
Plurielblech-t!
ge-blech-t
blech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles