E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nnerloossen unterlassen (D)omettre (F)
Stammformen nnerloossennnerlisstnnerlooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (nner-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echnnerloossen
dunnerliss
hien/si,hatt/etnnerlisst
mirnnerloossen
dirnnerloosst
sinnerloossen
Prtrit
ech*nnerlouss
du*nnerlouss
hien/si,hatt/et*nnerlouss
mir*nnerloussen
dir*nnerlousst
si*nnerloussen
Pass compos
echhunnnnerlooss
duhuesnnerlooss
hien/si,hatt/ethuetnnerlooss
mirhunnnnerlooss
dirhuttnnerlooss
sihunnnnerlooss
Plus-que-parfait
echhatnnerlooss
duhasnnerlooss
hien/si,hatt/ethatnnerlooss
mirhatennnerlooss
dirhatnnerlooss
sihatennnerlooss
Futur I
echwäert nnerloossen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert nnerlooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*nnerliss
du*nnerliss
hien/si,hatt/et*nnerliss
mir*nnerlissen
dir*nnerlisst
si*nnerlissen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnnerloossen
dugéifsnnerloossen
hien/si,hatt/etgéifnnerloossen
mirgéifennnerloossen
dirgéiftnnerloossen
sigéifennnerloossen
Conditionnel Pass compos
echhttnnerlooss
duhssnnerlooss
hien/si,hatt/ethttnnerlooss
mirhttennnerlooss
dirhttnnerlooss
sihttennnerlooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliernnerlooss!
Plurielnnerloosst!
nnerlooss
nnerloossen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aloossenausloossendervuloossendoheemloossendoloossendraloossendruloossenduerchloossenentloosseneraloossenerausloossenerloossenerofloosseneruloossenewechloossenhannerloosseniwwerloossenloossennoloossenofloossenoploossenuloossenverloossenvirloossenzerckloossenzouloossen
Remarquen (intern)
Prteritum gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles