E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erloossen erlassen (D)gracier (F)
Stammformen erloossenerlissterlooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerloossen
duerliss
hien/si,hatt/eterlisst
mirerloossen
direrloosst
sierloossen
Prtrit
ech*erlouss
du*erlouss
hien/si,hatt/et*erlouss
mir*erloussen
dir*erlousst
si*erloussen
Pass compos
echhunnerlooss
duhueserlooss
hien/si,hatt/ethueterlooss
mirhunnerlooss
dirhutterlooss
sihunnerlooss
Plus-que-parfait
echhaterlooss
duhaserlooss
hien/si,hatt/ethaterlooss
mirhatenerlooss
dirhaterlooss
sihatenerlooss
Futur I
echwäert erloossen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erlooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*erliss
du*erliss
hien/si,hatt/et*erliss
mir*erlissen
dir*erlisst
si*erlissen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferloossen
dugéifserloossen
hien/si,hatt/etgéiferloossen
mirgéifenerloossen
dirgéifterloossen
sigéifenerloossen
Conditionnel Pass compos
echhtterlooss
duhsserlooss
hien/si,hatt/ethtterlooss
mirhttenerlooss
dirhtterlooss
sihttenerlooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererlooss!
Plurielerloosst!
erlooss
erloossen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aloossenausloossendervuloossendoheemloossendoloossendraloossendruloossenduerchloossennnerloossenentloosseneraloossenerausloossenerofloosseneruloossenewechloossenhannerloosseniwwerloossenloossennoloossenofloossenoploossenuloossenverloossenvirloossenzerckloossenzouloossen
Remarquen (intern)
Prteritum gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles