E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erlooss-en erlassen (D)gracier (F)
Stammformen erlooss-enerliss-terlooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (er-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerlooss-en
duerlis-s
hien/si,hatt/eterliss-t
mirerlooss-en
direrlooss-t
sierlooss-en
Prtrit
ech*erlouss
du*erlous-s
hien/si,hatt/et*erlouss
mir*erlouss-en
dir*erlouss-t
si*erlouss-en
Pass compos
echhunnerlooss
duhueserlooss
hien/si,hatt/ethueterlooss
mirhunnerlooss
dirhutterlooss
sihunnerlooss
Plus-que-parfait
echhaterlooss
duhaserlooss
hien/si,hatt/ethaterlooss
mirhatenerlooss
dirhaterlooss
sihatenerlooss
Futur I
echwäert erlooss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erlooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*erliss
du*erlis-s
hien/si,hatt/et*erliss
mir*erliss-en
dir*erliss-t
si*erliss-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferlooss-en
dugéifserlooss-en
hien/si,hatt/etgéiferlooss-en
mirgéifenerlooss-en
dirgéifterlooss-en
sigéifenerlooss-en
Conditionnel Pass compos
echhtterlooss
duhsserlooss
hien/si,hatt/ethtterlooss
mirhttenerlooss
dirhtterlooss
sihttenerlooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererlooss!
Plurielerlooss-t!
erlooss
erlooss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alooss-enauslooss-endervulooss-endoheemlooss-endolooss-endralooss-endrulooss-enduerchlooss-ennnerlooss-enentlooss-eneralooss-enerauslooss-eneroflooss-enerulooss-enewechlooss-enhannerlooss-eniwwerlooss-enlooss-ennolooss-enoflooss-enoplooss-enulooss-enverlooss-envirlooss-enzercklooss-enzoulooss-en
Remarquen (intern)
Prteritum gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles