E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

adoptéieren adoptieren (D)adopter (F)to adopt ( a child)/ affiliate (E)
Stammformen adoptéierenadoptéiertadoptéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echadoptéieren
duadoptéiers
hien/si,hatt/etadoptéiert
miradoptéieren
diradoptéiert
siadoptéieren
Passé composé
echhunnadoptéiert
duhuesadoptéiert
hien/si,hatt/ethuetadoptéiert
mirhunnadoptéiert
dirhuttadoptéiert
sihunnadoptéiert
Plus-que-parfait
echhatadoptéiert
duhasadoptéiert
hien/si,hatt/ethatadoptéiert
mirhatenadoptéiert
dirhatadoptéiert
sihatenadoptéiert
Futur I
echwäert adoptéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert adoptéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifadoptéieren
dugéifsadoptéieren
hien/si,hatt/etgéifadoptéieren
mirgéifenadoptéieren
dirgéiftadoptéieren
sigéifenadoptéieren
Conditionnel Passé composé
echhättadoptéiert
duhässadoptéiert
hien/si,hatt/ethättadoptéiert
mirhättenadoptéiert
dirhättadoptéiert
sihättenadoptéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieradoptéier!
Plurieladoptéiert!
adoptéiert
adoptéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles