E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

adopt-éier-en adoptieren (D)adopter (F)to adopt ( a child)/ affiliate (E)
Stammformen adopt-éier-enadopt-éier-tadopt-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echadopt-éier-en
duadopt-éier-s
hien/si,hatt/etadopt-éier-t
miradopt-éier-en
diradopt-éier-t
siadopt-éier-en
Passé composé
echhunnadopt-éier-t
duhuesadopt-éier-t
hien/si,hatt/ethuetadopt-éier-t
mirhunnadopt-éier-t
dirhuttadopt-éier-t
sihunnadopt-éier-t
Plus-que-parfait
echhatadopt-éier-t
duhasadopt-éier-t
hien/si,hatt/ethatadopt-éier-t
mirhatenadopt-éier-t
dirhatadopt-éier-t
sihatenadopt-éier-t
Futur I
echwäert adopt-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert adopt-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifadopt-éier-en
dugéifsadopt-éier-en
hien/si,hatt/etgéifadopt-éier-en
mirgéifenadopt-éier-en
dirgéiftadopt-éier-en
sigéifenadopt-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättadopt-éier-t
duhässadopt-éier-t
hien/si,hatt/ethättadopt-éier-t
mirhättenadopt-éier-t
dirhättadopt-éier-t
sihättenadopt-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieradopt-éier!
Plurieladopt-éier-t!
adopt-éier-t
adopt-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles