E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

duerchbléck-en durchblicken (D)piger, laisser comprendre (F)to look through (E)
Stammformen duerchbléck-enbléck-t duerchduerchge-bléck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbléck-en duerch
dubléck-s duerch
hien/si,hatt/etbléck-t duerch
mirbléck-en duerch
dirbléck-t duerch
sibléck-en duerch
Passé composé
echhunnduerchge-bléck-t
duhuesduerchge-bléck-t
hien/si,hatt/ethuetduerchge-bléck-t
mirhunnduerchge-bléck-t
dirhuttduerchge-bléck-t
sihunnduerchge-bléck-t
Plus-que-parfait
echhatduerchge-bléck-t
duhasduerchge-bléck-t
hien/si,hatt/ethatduerchge-bléck-t
mirhatenduerchge-bléck-t
dirhatduerchge-bléck-t
sihatenduerchge-bléck-t
Futur I
echwäert duerchbléck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert duerchge-bléck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchbléck-en
dugéifsduerchbléck-en
hien/si,hatt/etgéifduerchbléck-en
mirgéifenduerchbléck-en
dirgéiftduerchbléck-en
sigéifenduerchbléck-en
Conditionnel Passé composé
echhättduerchge-bléck-t
duhässduerchge-bléck-t
hien/si,hatt/ethättduerchge-bléck-t
mirhättenduerchge-bléck-t
dirhättduerchge-bléck-t
sihättenduerchge-bléck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbléck duerch!
Plurielbléck-t duerch!
duerchge-bléck-t
duerchbléck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerbléck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles