E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verloossen verlassen (D)quitter qch./ qn. (F)
Stammformen verloossenverlisstverlooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverloossen
duverliss
hien/si,hatt/etverlisst
mirverloossen
dirverloosst
siverloossen
Prtrit
ech*verlouss
du*verlouss
hien/si,hatt/et*verlouss
mir*verloussen
dir*verlousst
si*verloussen
Pass compos
echhuverlooss
duhuesverlooss
hien/si,hatt/ethuetverlooss
mirhuverlooss
dirhuttverlooss
sihuverlooss
Plus-que-parfait
echhatverlooss
duhasverlooss
hien/si,hatt/ethatverlooss
mirhateverlooss
dirhatverlooss
sihateverlooss
Futur I
echwäert verloossen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*verliss
du*verliss
hien/si,hatt/et*verliss
mir*verlissen
dir*verlisst
si*verlissen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverloossen
dugéifsverloossen
hien/si,hatt/etgéifverloossen
mirgéifeverloossen
dirgéiftverloossen
sigéifeverloossen
Conditionnel Pass compos
echhttverlooss
duhssverlooss
hien/si,hatt/ethttverlooss
mirhätteverlooss
dirhttverlooss
sihätteverlooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverlooss!
Plurielverloosst!
verlooss
verloossen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aloossenausloossendervuloossendoheemloossendoloossendraloossendruloossenduerchloossennnerloossenentloosseneraloossenerausloossenerloossenerofloosseneruloossenewechloossenhannerloosseniwwerloossenloossennoloossenofloossenoploossenuloossenvirloossenzerckloossenzouloossen
Remarquen (intern)
Prteritum gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles