E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verlooss-en verlassen (D)quitter qch./ qn. (F)
Stammformen verlooss-enverliss-tverlooss
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) • Prtrit / Einfache Conditionnel si rar * D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverlooss-en
duverlis-s
hien/si,hatt/etverliss-t
mirverlooss-en
dirverlooss-t
siverlooss-en
Prtrit
ech*verlouss
du*verlous-s
hien/si,hatt/et*verlouss
mir*verlouss-en
dir*verlouss-t
si*verlouss-en
Pass compos
echhuverlooss
duhuesverlooss
hien/si,hatt/ethuetverlooss
mirhuverlooss
dirhuttverlooss
sihuverlooss
Plus-que-parfait
echhatverlooss
duhasverlooss
hien/si,hatt/ethatverlooss
mirhateverlooss
dirhatverlooss
sihateverlooss
Futur I
echwäert verlooss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verlooss hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
ech*verliss
du*verlis-s
hien/si,hatt/et*verliss
mir*verliss-en
dir*verliss-t
si*verliss-en
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverlooss-en
dugéifsverlooss-en
hien/si,hatt/etgéifverlooss-en
mirgéifeverlooss-en
dirgéiftverlooss-en
sigéifeverlooss-en
Conditionnel Pass compos
echhttverlooss
duhssverlooss
hien/si,hatt/ethttverlooss
mirhätteverlooss
dirhttverlooss
sihätteverlooss
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverlooss!
Plurielverlooss-t!
verlooss
verlooss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alooss-enauslooss-endervulooss-endoheemlooss-endolooss-endralooss-endrulooss-enduerchlooss-ennnerlooss-enentlooss-eneralooss-enerauslooss-enerlooss-eneroflooss-enerulooss-enewechlooss-enhannerlooss-eniwwerlooss-enlooss-ennolooss-enoflooss-enoplooss-enulooss-envirlooss-enzercklooss-enzoulooss-en
Remarquen (intern)
Prteritum gebruchlich?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles