E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerblécken überblicken (D)embrasser qch. du regard (F)to overlook (E)
Stammformen iwwerbléckeniwwerblécktiwwerbléckt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerblécken
duiwwerblécks
hien/si,hatt/etiwwerbléckt
miriwwerblécken
diriwwerbléckt
siiwwerblécken
Passé composé
echhunniwwerbléckt
duhuesiwwerbléckt
hien/si,hatt/ethuetiwwerbléckt
mirhunniwwerbléckt
dirhuttiwwerbléckt
sihunniwwerbléckt
Plus-que-parfait
echhatiwwerbléckt
duhasiwwerbléckt
hien/si,hatt/ethatiwwerbléckt
mirhateniwwerbléckt
dirhatiwwerbléckt
sihateniwwerbléckt
Futur I
echwäert iwwerblécken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerbléckt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerblécken
dugéifsiwwerblécken
hien/si,hatt/etgéifiwwerblécken
mirgéifeniwwerblécken
dirgéiftiwwerblécken
sigéifeniwwerblécken
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerbléckt
duhässiwwerbléckt
hien/si,hatt/ethättiwwerbléckt
mirhätteniwwerbléckt
dirhättiwwerbléckt
sihätteniwwerbléckt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerbléck!
Plurieliwwerbléckt!
iwwerbléckt
iwwerblécken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchblécken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles