E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerbléck-en überblicken (D)embrasser qch. du regard (F)to overlook (E)
Stammformen iwwerbléck-eniwwerbléck-tiwwerbléck-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echiwwerbléck-en
duiwwerbléck-s
hien/si,hatt/etiwwerbléck-t
miriwwerbléck-en
diriwwerbléck-t
siiwwerbléck-en
Passé composé
echhunniwwerbléck-t
duhuesiwwerbléck-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerbléck-t
mirhunniwwerbléck-t
dirhuttiwwerbléck-t
sihunniwwerbléck-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerbléck-t
duhasiwwerbléck-t
hien/si,hatt/ethatiwwerbléck-t
mirhateniwwerbléck-t
dirhatiwwerbléck-t
sihateniwwerbléck-t
Futur I
echwäert iwwerbléck-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerbléck-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerbléck-en
dugéifsiwwerbléck-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerbléck-en
mirgéifeniwwerbléck-en
dirgéiftiwwerbléck-en
sigéifeniwwerbléck-en
Conditionnel Passé composé
echhättiwwerbléck-t
duhässiwwerbléck-t
hien/si,hatt/ethättiwwerbléck-t
mirhätteniwwerbléck-t
dirhättiwwerbléck-t
sihätteniwwerbléck-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerbléck!
Plurieliwwerbléck-t!
iwwerbléck-t
iwwerbléck-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
duerchbléck-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles