E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verlousen verlosen (D)tirer au sort (F)
Stammformen verlousenverloustverloust
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverlousen
duverlouss
hien/si,hatt/etverloust
mirverlousen
dirverloust
siverlousen
Pass compos
echhuverloust
duhuesverloust
hien/si,hatt/ethuetverloust
mirhuverloust
dirhuttverloust
sihuverloust
Plus-que-parfait
echhatverloust
duhasverloust
hien/si,hatt/ethatverloust
mirhateverloust
dirhatverloust
sihateverloust
Futur I
echwäert verlousen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verloust hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverlousen
dugéifsverlousen
hien/si,hatt/etgéifverlousen
mirgéifeverlousen
dirgéiftverlousen
sigéifeverlousen
Conditionnel Pass compos
echhttverloust
duhssverloust
hien/si,hatt/ethttverloust
mirhätteverloust
dirhttverloust
sihätteverloust
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverlous!
Plurielverloust!
verloust
verlousen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslousenlousen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles