E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

alued-en einladen (D)inviter (F)
Stammformen alued-enlue-t anage-lued-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlued-en an
duluet-s an
hien/si,hatt/etlue-t an
mirlued-en an
dirlue-t an
silued-en an
Pass compos
echhunnage-lued-en
duhuesage-lued-en
hien/si,hatt/ethuetage-lued-en
mirhunnage-lued-en
dirhuttage-lued-en
sihunnage-lued-en
Plus-que-parfait
echhatage-lued-en
duhasage-lued-en
hien/si,hatt/ethatage-lued-en
mirhatenage-lued-en
dirhatage-lued-en
sihatenage-lued-en
Futur I
echwäert alued-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-lued-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalued-en
dugéifsalued-en
hien/si,hatt/etgéifalued-en
mirgéifenalued-en
dirgéiftalued-en
sigéifenalued-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-lued-en
duhssage-lued-en
hien/si,hatt/ethttage-lued-en
mirhttenage-lued-en
dirhttage-lued-en
sihttenage-lued-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierluet an!
Pluriellue-t an!
age-lued-en
alued-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
auslued-enbelued-enmlued-eneroflued-eniwwerlued-enlued-enoflued-enoplued-enverlued-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles