E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

auslued-en ausladen (D)dcharger (F)
Stammformen auslued-enlue-t ausausge-lued-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echlued-en aus
duluet-s aus
hien/si,hatt/etlue-t aus
mirlued-en aus
dirlue-t aus
silued-en aus
Pass compos
echhunnausge-lued-en
duhuesausge-lued-en
hien/si,hatt/ethuetausge-lued-en
mirhunnausge-lued-en
dirhuttausge-lued-en
sihunnausge-lued-en
Plus-que-parfait
echhatausge-lued-en
duhasausge-lued-en
hien/si,hatt/ethatausge-lued-en
mirhatenausge-lued-en
dirhatausge-lued-en
sihatenausge-lued-en
Futur I
echwäert auslued-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-lued-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifauslued-en
dugéifsauslued-en
hien/si,hatt/etgéifauslued-en
mirgéifenauslued-en
dirgéiftauslued-en
sigéifenauslued-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-lued-en
duhssausge-lued-en
hien/si,hatt/ethttausge-lued-en
mirhttenausge-lued-en
dirhttausge-lued-en
sihttenausge-lued-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierluet aus!
Pluriellue-t aus!
ausge-lued-en
auslued-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
alued-enbelued-enmlued-eneroflued-eniwwerlued-enlued-enoflued-enoplued-enverlued-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles